Archív - Pravoslávna cirkevná obec Bratislava
PRAVOSLÁVNA CIRKEVNÁ OBEC Bratislava
Archív
SK | RUS
Stavba pravoslávneho chrámu v Topoľčanoch

Veriaci Pravoslávnej cirkevnej obce v Topoľčanoch sa rozhodli vybudovať pravoslávny chrám, ktorý by slúžil na vykonávanie bohoslužieb pre veriacich z blízkeho i širokého okolia. Stavbu môžte podporiť formou verejnej zbierky.

Viac informácií - prečítajte TU >>

Pozvánka na spoločné modlitby

Pravoslávna cirkevná obec Smolník pozýva na spoločné modlitby v deň pamiatky zosnutia mitr. prot. Vasiľa Bobáka a Márie Bobákovej 25.2.2024 v pravoslávnom chráme Pokrova Presvätej Bohorodičky v Smolníku.

Pozvánka na stiahnutie TU >>

Chrám sv. Rastislava, Bratislava - Bohoslužby na Roždestvenské sviatky

Sobota: 6.1.2024 - Velikoje Povečerije - 18.00 h
Nedeľa: 7.1.2024 - ROŽDESTVO CHRISTOVO - sv. liturgia - 10.00 h
Pondelok: 8.1.2024 - SOBOR PRESVJATYJA BOHORODICI - sv. liturgia - 9.00 h
Utorok: 9.1.2024 - SV. PERVOMUČENIK STEFAN - sv. liturgia - 9.00 h

Bohoslužobný poriadok podrobnejšie TU >>

Pozvánka na chrámový sviatok - Topolčany

PCO Topolčany vás pozýva na chrámový sviatok svätého Arsénia Kappadockého 11. - 12. 11. 2023.

Pozvánka na stiahnutie TU >>

Pozvánka na chrámový prázdnik v Hrabskom

Pravoslávny chrám v Hrabskom, okres Bardejov pozýva na chrámový prázdnik Veľkomučeníka Dimitrija Solúmskeho 7. - 8. 11. 2023.

Pozvánka na stiahnutie TU >>

Duchovné stretnutie Komárno - Bratislava

Bratstvo pravoslávnej mládeže na Slovensku - SYNDESMOS pozýva na duchovné stretnutie Komárno - Bratislava, 27. - 28. 10. 2023 v Monastieri Položenia rúcha Presvätej Bohorodičky v Komárne.

Pozvánka na stiahnutie TU >>

Pozvánka na vystúpenie zboru "ZORIA"

Slovenská spoločnosť praktickej obezitológie v spolupráci s Mestom Bardejov a firmou Mega&Loman organizuje 24.9.2023 o 16:00 v Bardejovských Kúpeľoch (Hotel Astória na 1. poschodí - koncertná sála) - vystúpenie zboru "ZORIA". Zaznejú duchovné a ľudové lemkowské / rusínske piesne. VSTUP je DOBROVOĽNÝ.

Pozvánka na stiahnutie TU >>

Pozvánka na XXIII. púť zo Stropkova do Ladomirovej

V sobotu 9. septembra 2023 Vás po roku s Božou pomocou opäť srdečne pozývame na mládežnícku púť zo Stropkova do Ladomirovej. Začíname sv. liturgiou o 6:30 hod. v chráme Položenija rizy Presvätej Bohorodičky v Stropkove. O 8:30 hod. bude nasledovať duchovná beseda venovaná životu a pôsobeniu metropolitu Lavra (Škurlu), keďže v tomto roku si pripomíname 15 rokov od jeho zosnutia. Po besede o 9:15 hod. bude moleben, po ktorom sa vydáme na približne 16 km dlhú trasu.

Pozvánka na slávnostné bohoslužby

Pravoslávna cirkevná obec Ladomirová, vás pozýva na slávnostné bohoslužby v česť sviatku sťatia hlavy sv. Jána Krstiteľa a pri príležitosti 100. výročia od príchodu Archimandritu Vitalija do Ladomirovej, ktoré sa uskutočnia v dňoch: sobota 9.9.2023 a nedeľa 10.9.2023.

Program na stiahnutie TU >>

Pozvánka na chrámový sviatok

PCO Holíč srdečne pozýva na chrámový sviatok Počajevskej ikony Matky Božej v sobotu 5. augusta 2023.
Program:
> 07:40 utreňa
> 09:00 Akafist Presvätej Bohorodici
> 10:00 sv. liturgia
> 12:00 Pohostenie pri chráme

Výstava Azbuka a dejiny

Vážené dámy, vážení páni,

Veľvyslanectvo Bulharskej republiky a Bulharský kultúrny inštitút v Bratislave vás srdečne pozývajú na vernisáž výstavy pod názvom Azbuka a dejiny Štátneho kultúrneho inštitútu pri Ministerstve zahraničných vecí. Na Slovensku prichádza deň pred oslavami Sv. Cyrila a Metoda, ale putovala aj do New Yorku, kde bola inštalovaná v sídle OSN počas bulharského predsedníctva v Rade Európskej únie. Podujatie v Bratislave sa koná pod záštitou mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bulharskej republiky v Slovenskej republike J. E. pána Vassila Petkova. Jej autorkou je Prof. Ph.D. Vasja Velinova, riaditeľka Centra slovansko-byzantských štúdií Prof. Ivana Dujčeva na Sofijskej univerzite Sv. Klimenta  Ochridského. Konzultantmi sú - Aksinia Džurova, členka korešpondentka Bulharskej akadémie vied a Prof. Dr. Kazimir Popkonstantinov.

Prof. Velinova uvedie krátku prednášku, ktorá zdôrazni úlohu hlaholského a cyrilského písma v kultúrnych dejinách slovanských národov a vývoj dvoch azbuk.

4.07.2023 г., 17:30 hod., ul. Jesenského 7, Bulharský kultúrny inštitút, Bratislava     

Výstava potrvá počas celého leta. 

Výstava Azbuka a dejiny

Уважаеми дами и господа, 

Посолството на Република България и Българският културен институт в Словакия Ви канят на откриването на изложбата „Азбука и история“ на Държавния културен институт към МВнР. В Словакия пристига на 4 юли, ден преди честванията на Св. Св. Кирил и Методий.  Тя е гостувала в Ню Йорк в централата на ООН по линия на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз. Събитието в Братислава е под патронажа на Извънредния и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Н. Пр. г-н Васил Петков. Неин автор е проф. Д.ф.н. Вася Велинова – директор на Центъра за Славяно-византийски изследвания „Проф Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“. Консултанти са чл. кор. Аксиния Джурова и проф. д-р Казимир Попконстантинов.  

Проф. Велинова ще представи кратка лекция, която ще открои значението на глоголическата и кирилската азбука в културната история на славянските народи и развитиенто на двете азбуки.

04.07.2023 г., 17:30 ч., ул. Йесенскехо 7, Български културен институт, Братислава

Изложбата ще бъде достъпна за посетителите през цялото лято.

Pozvánka na monastierský sviatok

Pravoslávna cirkevná obec v Komárne, Vás srdečne pozýva na monastierský sviatok, na počesť Položenia rizy Presvätej Bohorodičky:

> 14.7.2023 - 18:00 Veľká večerňa s litiou
> 15.7.2023 - 8:30 utreňa / 10:00 slávnostná sv. liturgia Posvätenie slávnostného koláča a koliva

Po sv. liturgii vás, srdečne pozývame na spoločné agapé pri chráme.

Pozvánka na chrámový sviatok

PCO Topoľčany vás pozýva na chrámový sviatok svätého Paisija Svätohorského a duchovné stretnutie mládeže (Gagarinova 2490/13, Topoľčany).

Program:
> 8.7.2023 - o 18:00 Večerňa
> 9.7.2023 - o 10:00 Svätá liturgia a duchovná beseda

Všetci ste srdečne vítaní!

Pozvánka na chrámový sviatok

Pravoslávna cirkevná obec v Trnave, vás srdečne pozýva na chrámový sviatok, pri príležitosti sviatku Svätej Trojice - Nedeľa 4. júna 2023.

10.00 Liturgia sv. Jána Zlatoústeho
14:00 Večerňa s modlitbami na prizvanie Sv. Ducha

Po liturgii krestný chod a posvätenie slávskeho koláča.

Vysoké štátne vyznamenanie

Dňa 11. 5. 2023 odovzdal veľvyslanec Helénskej (Gréckej) republiky na Slovensku Athanasios Ioannou vysoké štátne vyznamenanie Grand Commander of Order of Phoenix, ktorý udelila prezidentka Katerina Sakellaropoulou prof. ThDr. Jánovi Zozuľakovidoc. Jane Gruskovej, PhD. za ich mimoriadne a významné zásluhy pri šírení gréckeho jazyka a za rozvoj v oblasti gréckej kultúry. Vyznamenanie Fénixov Rád je udeľované od roku 1926 prezidentom Helénskej republiky gréckym štátnym občanom alebo cudzím štátnym príslušníkom za mimoriadne úspechy vo verejnom živote a za posilňovanie medzinárodného postavenia Grécka.

Pozvánka

Pravoslávna cirkevná obec v Becherove vás dňa 21.5.2023 pozýva na slávnostnú svätú liturgiu o 9:30 h pri príležitosti 100 ROKOV od posvätenia pravoslávneho chrámu Pokrova Presvätej Bohorodičky.

2% pre Pravoslávny cirkevný zbor sv. Nikolaja v Bratislave

Ak chcete venovať 2% z daní pre "Pravoslávny cirkevný zbor svätého Nikolaja", budete potrebovať nasledovné formuláre

(dobrovoľníci, ktorí pomáhali "Pravoslávny cirkevný zbor svätého Nikolaja" min. 40 hodín v roku 2022 jej môžu venovať až 3% - vyžiadajte si od nej potvrdenie):

Adresa: Tomášikova 34 A, 82101 Bratislava-mestská časť Ružinov
IČO: 42128773
Právna forma: Občianske združenie

IBAN číslo účtu: SK5709000000000633049883 / kód banky: 900 (Slovenská sporiteľňa, a.s.)

Zdroj:
www.dvepercenta.sk/informacie
www.dvepercenta.sk/navod

Pravoslávna Pascha - Pravoslávna cirkev Českých zemí a Slovenska - Západné a stredné Slovensko - 14.4 -16.4.2023

Drahí bratia a sestry,

blížia sa sviatky Paschy. V tomto období je chrám sv. Rastislava zaplnený množstvom veriacich, keďže ho navštevujú veriaci aj zo vzdialenejších častí západného Slovenska.

Prinášame preto aj informácie o bohoslužbách vo farnostiach západného a stredného Slovenska. Tieto farnosti sú často menej vyťažené a niekedy bližšie ako naša bratislavská farnosť.

Ide o farnosti:

Trnava, Komárno, Nitra, Trenčín, Holič, Brezová pod Bradlom, Piešťany, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Banská Bystrica, Zvolen.

Prosíme vás o zdieľanie, aby sa táto informácia dostala aj k veriacim, ktorí prišli na Slovensko nedávno a ešte sa neorientujú v lokálnych podmienkach. K dispozícii bude aj preklad.

Podrobné informácie o bohoslužbách v uvedených farnostiach na stiahnutie TU >>

Cyprus - ostrov svätých

Pravoslávna cirkevná obec v Osadnom organizuje s požehnaním blaženejšieho metropolitu Rastislava duchovno - poznávací zájazd CYPRUS - Ostrov svätých v dňoch 19. - 26. októbra 2023.

Všetky dostupné informácie nájdete v Pozvánke a v Programe na stiahnutie.

Pozvánka >>
Program duchovno - poznávacieho zájazdu >>

Od 1. januára 2023 budú pravoslávne bohoslužby v Bratislave každý deň! 

Od 1. januára 2023 bude pravoslávna modlitba v Bratislave ešte silnejšia. 

Každý deň budú mať veriaci možnosť zúčastniť sa Liturgie , ale v poobedňajších hodinách aj Večerní, ktoré budú tiež každý deň. 

Chrám sv. Rastislava. Časy sú priebežne naplánované takto: 

1. Liturgia počas týždňa: 8.00
2. Liturgia počas týždňa ak je sviatok: 9.00
3. Liturgia v sobotu: 9.30
4. Liturgia v nedeľu: 10.00
5. Večerňa počas týždňa: 17.00
6. Vsenočné bdenie v sobotu: 17.00
7. Večerňa v nedeľu: 16.00

С 1 января 2023 года в Братиславе православные богослужения будут проходить  каждый день!

С 1 января 2023 года православная молитва в Братиславе станет еще сильнее. Каждый день верующие будут иметь возможность присутствовать на Божественной Литургии и на Вечерне, которая также будет каждый день.

Церковь Святого Растислава. Время постоянно расписано следующим образом:

1. Литургия в течение недели: 8.00
2. Литургия в течение недели, если это праздничный день: 9.00
3. Литургия в субботу: 9.30
4. Литургия в воскресенье: 10.00
5. Вечерня в течение недели: 5.00 вечера.
6. Всенощное бдение в субботу: 5.00 вечера.
7. Вечерня в воскресенье: 4.00 вечeра.

Pravoslávne Bohoslužby na sviatok Roždestva Isusa Christa v Bratislave 7.1.2023

Pre všetkých veriacich z Bratislavy a okolia máme potešiteľnú správu, že sviatok Roždestva sa bude oslavovať v oboch bratislavských pravoslávnych chrámoch a to v chráme sv. Rastislava (nový chrám, Tomášikova 34, Ružinov) a v chráme sv. Nikolaja (starý chrám, Mikulášska 5A, Staré mesto, pod hradom). 

K tomuto kroku pristupujeme z kapacitných dôvodov, nakoľko pri veľkých sviatkoch už kapacita nového chrámu nepostačuje.    

V starom chráme tak okrem pravidelných bohoslužieb, ktoré sa v ňom konajú bude možnosť osláviť aj prekrásne Sviatky Roždestva. Ako je však známe v starom chráme (sv. Nikolaja) nie je kúrenie a preto je potrebné sa náležite obliecť. Parkovanie je bezplatné na priľahlých uliciach Zochova, Zámocká. Platené parkovisko je v garáži pod hradom. Upozorňujeme, že priamo pod chrámom (ulica Židovská) nie je možné parkovať nakoľko ide o pešiu zónu.

Pozvánka na prázdnik sv. Nikolaja v chráme sv. Nikolaja v Bratislave, dňa 19. decembra 2022

Dňa 19. decembra 2022 bude liturgia na počesť sviatku sv. Nikolaja, ktorému je zasvätený pôvodný pravoslávny chrám pod hradom. Okrem pravidelných bohoslužieb, ktoré sa v chráme konajú, tak budú môcť veriaci navštíviť tento chrám aj v daný deň.  

Program bohoslužieb:
09.00  - Liturgia
10.30 - Obchod okolo chrámu
- po ukončení malé pohostenie

Chrám bude počas dňa otvorený,  aby sa mohli prísť veriaci pomodliť k sv. Nikolajovi aj neskôr.

Práve Vyšiel pravoslávny cirkevný kalendár na rok 2023 s názvom: Pravoslávny karpatoruský kalendár na 2023. rok

Kalendár, má 96 strán. Je spracovaný hlavne pre potreby Rusínov, ale aj všetkých tých, ktorý sa riadia juliánskym kalendáriom.

Obsahuje julianske kalendárium ( starý štýl ) písané v cyrilike, tak ako ho používali naši predkovia. Nájdete v ňom aj informácie o sviatkoch, pôstoch a voľniciach v roku 2023.

Duchovné články si môžete prečítať v jazykoch: rusínčine, slovenčine, ruštine, ukrajinčine a zemplínskom nárečí. Väčšina z nich je písaná latinkou, ale aj cyrilikou.

Tento ročník kalendára je venovaný hlavne 100 výročiu založenia monastiera v Ladomirovej. Monastier v Ladomírovej významnou mierou pomohol pri obnovení duchovného života. Založili ho mnísi, ktorí unikali pred boľševickým prenasledovaním a na Slovensku našli dôstojné a prívetivé zázemie. Články v kalendári sa venujú duchovným osobnostiam ako je napríklad archimandrita Vitalij, zakladateľ monastiera, vladyka Lavr ( Škurla ), ktorý sa neskôr stal najvyšším predstaviteľom RPC cirkvi v zahraničí,o. Sergej Četverikov ( mních, pôsobil a je pochovaný v Bratislave ) , o. Ignatij Čokina alebo o. Peter Cuper. Ďalej prináša zaujmavé čítanie a články, ktoré sa venujú histórii a prínosu monastiera.

Kalendár nadväzuje na Karpatoruský kalendár na 2022.rok, ktorý bol celý vypredaný. Preto vám odporúčame objednať si ho čo najskôr

Bližšie info: https://www.duchovne-knihy.sk/p/500/pravoslavny-karpatorusky-kalendar-na-2023-rok

Vyšiel Pravoslávny kalendár s ikonami na každý deň roka 2023

Nástenný, plne farebný kalendár s ikonami na každý deň roka 2023 s juliánskym pravoslávnym kalendáriom v cyrilike.

Anotácia: Novinka na slovenskom trhu cirkevných kalendárov. Tento nástenný kalendár na rok 2023 je výnimočný tým, že obsahuje ikony svätých alebo sviatkov na každý deň podľa juliánskeho pravoslávneho kalendária. Sú v ňom farebne vyznačené cirkevné aj štátne sviatky, pôstne dni, zádušné soboty a ďalšie informácie cirkevného roka. Na každej strane sú aj tropáre veľkých sviatkov v cirkevnoslovanskom písme a jazyku. Prázdne miesta na niektorých stranách sú vyplnené fotografiami pravoslávneho chrámu v Osadnom podľa aktuálneho ročného obdobia. Je vytlačený obojstranne, takže zároveň šetrí papier a životné prostredie. Môže byť elegantným doplnkom na stene každého veriaceho kresťana, ktorý sa riadi juliánskym kalendárom. Vydanie kalendára požehnal Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska. 

Bližšie informácie: www.duchovne-knihy.sk/pravoslavny-kalendar-s-ikonami

XXXII. Mládežnícka púť Stropkov - Ladomirová

V sobotu 10. septembra 2022 Vás po roku opäť srdečne pozývame na mládežnícku púť zo Stropkova do Ladomirovej. Začíname sv. liturgiou o 6:45 hod. v chráme Položenija rizy Presvätej Bohorodičky v Stropkove.

O 8:45 hod. bude nasledovať duchovná beseda na tému "Sebaobetovanie v živote pravoslávneho kresťana" a po nej o 9:15 hod. bude odslúžený moleben, po ktorom sa vydáme na približne 16 km dlhú trasu.

Pozvánka

Pravoslávna cirkevná obec v Komárne, Vás 14. - 16.7.2022 srdečne pozýva na monastierský sviatok na počesť sviatku Položenia rizy Presvätej Bohorodičky.

Vyšla novinka - kniha o starcovi Efrémovi

Kniha má názov Môj starec Efrém, jej autorom je jeho duchovný syn, otec Štefan Anagnostópoulos.

Kniha opisuje život svätohorského starca Efréma Filotejského, jednej z najväčších osobností na Svätej Hore Atos. Mnohé svedectvá, ktoré nikdy predtým neboli publikované, svedčia o vysokej duchovnej úrovni tohto starca a odhaľujú najtajnejšie zákutia jeho osobných skúseností. Čitateľovi sa tak naskytá jedinečná možnosť zamyslieť sa nad zmyslom života a poskytuje mu návod, ako skutočne duchovne zápasiť so svojimi negatívnymi vlastnosťami.

Autor knihy využíva svoje viac ako šesťdesiatročné skúsenosti duchovného otca a odpovedá na mnohé otázky, ktoré súvisia s duchovným životom človeka. Zároveň opisuje misionársku prácu starca Efréma v Spojených štátoch amerických a Kanade, za ktorú bol nazvaný apoštolom národov.

Kniha je preložená z gréckeho jazyka a bude mať 160 strán.

Zdroj: www.duchovne-knihy.sk

Program bohoslužieb máj 2022
Vyšiel Pravoslávny karpatoruský kalendár na 2022. rok

Ročenka s pravoslávnym juliánskym kalendáriom na rok 2022 v azbuke, duchovnými článkami a národno-cirkevnými básňami rusínskych buditeľov aj súčasných autorov v latinke aj azbuke.

>> Bližšie informácie na: www.duchovne-knihy.sk

Knižná novinka pre pravoslávnych veriacich – Návrat

Dovoľujeme si Vás informovať o novej duchovnej knihe, ktorej autorom je grécky Metropolita Nektários:

Táto jedinečná kniha oboznamuje čitateľa s podstatou kresťanského života a poskytuje mu návod na zamyslenie sa nad sebou i nad svojím životom. Autor knihy jemným spôsobom, plným otcovskej lásky a využívajúc svoje bohaté skúsenosti duchovného otca, ktoré v Grécku získal počas dlhoročnej práce s mladými ľuďmi, sa snaží pomocou príkladu podobenstva o márnotratnom synovi ukázať nesmiernu Božiu lásku voči všetkým ľuďom a prostredníctvom príbehov zo života svätých odkrýva neobyčajné bohatstvo vnútorného života človeka. Zároveň odhaľuje zákutia ľudskej duše a výstižne odpovedá na základné otázky duchovného života.

>> Ďalšie informácie: www.duchovne-knihy.sk

Príhovor na sviatok sv. Nikolaja - RTVS – 19.12.2021 – protojerej MUDr. Jakub Jacečko

V relácii Slovo v Slovenskej televízii odznel príhovor k sviatku sv. Nikolaja Čudotvorca.

>> viac na www.rtvs.sk

Posolstvo Posvätnej synody Christovo Narodenie 2021

V Betleheme uprostred noci – v dobe, kedy je tma najväčšia – zažiarilo veľké svetlo a zaznel mocný hlas anjela: «Nebojte sa! Zvestujem vám veľkú radosť – v Dávidovom meste sa vám dnes narodil Spasiteľ. Tento hlas sa ozýva i teraz, v dobe neistoty, spôsobenej pandémiou, aby znova priniesol ľuďom svetlo nádeje, sviatočné stíšenie, duchovnú radosť.

>> Posolstvo Posvätnej synody Christovo Narodenie 2021

>> Pravoslávne Vianoce 2020 / 2021

ПОСОЛСТВО СВЯЩЕННОГО СІНОДУ ПРАВОСЛАВНОЙ ЦЕРЬКВИ В ЧЕСЬКЫХ ЗЕМЛЯХ І В СЛОВАКІЇ РОЖДЕСТВО ХРІСТОВЕ 2020/21, 7.1.2021

Небо і земля няй ся днесь радують, як то колись прорекли пророци, ангелы і люде няй духовно торжествують: бо Бог ся зъявив у тїлї тым, котры сидїли в тмі і тїни смерти. Народив ся з Дївы – прияли Го вертеп і яслї. Пастырї звістують чудо – мудерцї з Выходу приносять до Віфлеєма дары. А мы недостойныма устами принесьме Му хвалу як ангелы: слава Богу на небі, а на земли мір, бо пришов Тот, на Котрого ся надїяли народы, і спасив нас од рабства неприятеля.


>> РОЖДЕСТВО ХРІСТОВЕ 2020 / 21

>> Pravoslávne Vianoce 2020 / 2021

Knižná novinka Dotyk neba – Potulky po Atose

Na Slovensku prvýkrát vychádza dielo s unikátnym obsahom. Táto knižná novinka rozpráva o už možno poslednom mieste na zemi, ktoré stále žije svojím životom. Nedbajúc na pandémie, prevraty a spoločenské pomery. Je to hora Atos, mníšska republika.

Bližšie informácie: www.duchovne-knihy.sk

Dňa 28.11.2020 vo veku 91 rokov odišiel k Hospodu Bohu igumen monastiera sv. Jána Ruského v Pefkochori na Chalkidiki, starec Timoteos.

Osobnosť gréckeho pravoslávia je zviazaná aj so Slovenskom a našou cirkvou, keďže v monastieri pôsobia aj štyria monasi zo Slovenska a Čiech. Starec Timoteos založil monastier v česť sv. Jána Ruského (sviatok 27. mája). V monastieri sa nachádza aj časť sv. moščí sv. Jána Ruského, ktorého sv. ostatky sú uložené v Prokopi, Evia, odkiaľ pochádzal aj starec.

Starec vynikal svojou pokorou a láskou, pracovitosťou a bystrým umom až do svojho vysokého veku, aj napriek dlhodobým zdravotným problémom. Bol pre mnohých zdrojom nádeje a potešenia. Po príchode z ostrova Evia slúžil starec na polostrove Chalkidiki, kde strávil 60 rokov. Bol v spojení so sv. Paisijom a sv. Jakovom, ktorí starca duchovne podporovali a radili mu aj v súvislosti so založením monastiera.

Vičnaja pamjať geronda

www.youtube.com (časť 1)

https://youtu.be (časť 2)

https://youtu.be (časť 3)

www.youtube.com (časť 4)

Zdroj: www.pravoslavni.sk

Facebooková skupina pre mladých pravoslávnych zo západného Slovenska

Pozývame všetkých mladých pravoslávnych ľudí, ktorí študujú alebo pracujú na západnom Slovensku, aby sa pridali do facebookovej skupiny Pravoslávna mládež na západnom Slovensku.

Cieľom tejto skupiny je neformálne združovať prevažne mladých pravoslávnych ľudí na západnom Slovensku, spoznať sa medzi sebou a vzájomne sa informovať o rôznych organizovaných podujatiach a ďalších pravoslávnych aktivitách.

facebook.com/groups/pravoslavna.mladez.na.zapadnom.slovensku

Pozvánka na duchovné stretnutie

Pravoslávna cirkevná obec Topoľčany Vás pri príležitosti chrámového sviatku svätého Paisija Svätohorského pozýva na duchovné stretnutie, ktoré sa uskutoční v dňoch 10. - 11. júla 2020 v kaplnke svätých Arsénija Kappadockého a Paisija Svätohorského na Gagarinovej 13 v Topoľčanoch.

Pozvánka + Program TU >>

Rozhovor o sv. hore Atos a živote mníchov

Vypočujte si rozhovor o sv. hore Atos a živote mníchov s o. prof. ThDr. Jánom Zozuľakom. 

 

Rádio Mária Slovensko >> rozhovor >>

 

Novinka - Práve vyšla kniha Život starca Paisija - 2.diel

Slovenskému čitateľovi sa dostáva do rúk 2. diel knihy Život starca Paisija Svätohorkého. Práve vyšiel dlho očakávaný 2. diel knihy s názvom Život starca Paisija Svätohorského. Autorom knihy je jeho duchovný syn, jeromních Isaak, ktorý s mníchmi svojho bratstva napísal autentický životopis starca Paisija v dvoch dieloch. V slovenskom jazyku tak ide v poradí už o tretiu knihu o starcovi Paisijovi, ktorý bol jedným z najväčších askétov minulého storočia a patrí k najvýznamnejším osobnostiam Svätej Hory Atos. Prichádzali za ním ľudia z celého sveta a kládli mu rôzne otázky. Odnášali si od neho vzácne odpovede, ktoré nenašli nikde inde.Všetky tri knihy o tomto veľkom učiteľovi duchovného života sa navzájom dopĺňajú. Súčasnému človeku ponúkajú jedinečné riešenia a ukazujú mu smer v každodennom živote.

Prvý diel, ktorý bol vydaný v roku 2013 a 2015, je zameraný na podrobné opísanie starcovho života a jeho duchovných zápasov čo najjednoduchším a najucelenejším spôsobom. Autor v ňom chronologicky spracoval životopisné údaje, zápasy a rôzne starcove aktivity podľa miest jeho pobytu. Na Slovensku sa stal bestsellerom a oslovil mladých i starších čitateľov.

Druhý diel, ktorý práve vyšiel, je doplnením a vysvetlením prvého, a starec Paisij je v ňom priblížený dôkladnejšie. Obsahuje životopisné príhody, ktoré sú usporiadané do tematických celkov. Medzi obidvomi dielmi je hlboká vnútorná jednota, preto slovenskému čitateľovi odporúčame prečítať najprv prvý diel tohto starcovho životopisu, aby mohol lepšie pochopiť druhý diel.

Objednať knihu možno na: https://www.duchovne-knihy.sk

Žiadosť o pomoc pri výstavbe pravoslávneho chrámu v Nitre

V pravoslávnej Nitre na Slovensku sa chystá výstavba pravoslávneho chrámu.

 

Žiadosť o pomoc pri výstavbe TU >>

Ďalšie informácie: pravoslavnacirkevnitra.sk

Pozvánka na Pravoslávnu veselicu do Holíča

Nedeľa 2.2.2020 o 14.00 v Hoteli SAN - Holíč sa bude konať Pravoslávna veselica Holíč.

 

Pozvánka + program TU >>

 

Roždestvo Isusa Christa

Program bohoslužieb

Pozvánka do kina: Premietanie filmu Volanie o pravoslávnej Počajevskej lavre v Bratislave

O filme: Opustili svetský život, manželku, deti, prácu a vstúpili do kláštora. Cez portréty troch mníchov zachytáva celovečerný dokumentárny film Erika Prausa neopakovateľnú duchovnú atmosféru a mystiku pravoslávneho kláštora Počájivská lávra, ktorý leží na kopci nad mestečkom Počájiv v Ternopiľskej oblasti na západe Ukrajiny. Otcovia Gabriel, Vicilentius a Nazarij sa tu zbavili traumatizujúcej minulosti, dosiahli pokoj a vyrovnanosť a našli zmysel života. Ich príbehy sú metaforami zduchovnenia a očistenia od ľudských vášní na pozadí divokej ukrajinskej reality. Pod tlakom materiálnej biedy a duchovného zúfalstva navštevujú toto pútnické miesto masy veriacich, aby načerpali nové sily a odpustenie. Film s úctou pozoruje každodenný život mníchov, ale všíma si aj okázalú nádheru kláštorného prostredia. Cesta viery nie je len výsadou vyvolených. Je otvorená pre každého, kto pocíti „volanie“.

Termíny premietania Bratislava a okolie / november >>

Trailer k filmu >>

Pozvánka na chrámový sviatok svätého Arsénia Kappadockého, Topoľčany

Pravoslávna cirkevná obec Topoľčany vás pozýva na chrámový sviatok svätého Arsénia Kappadockého, ktorý sa uskutoční v nedeľu 10. novembra 2019.

Pozvánka >>

Ďalšie informácie >>

 

Chrámový prázdnik v Brezovej pod Bradlom a oslava 25 výročia návratu veriacich do domoviny

Pravoslávna cirkevná obec Brezová pod Bradlom a mesto Brezová pod Bradlom pri príležitosti jubilea - 25 rokov návratu našich veriacich do svojej domoviny, vás pozývajú v dňoch 7. - 10.11.2019 na oslavy chrámového prázdnika v česť svätého Dimitrija Solúnskeho a na jubilejný koncert skupiny Rusín Čendeš Orchestra a premietanie filmu režiséra Prausa.

Pozvánka na chrámový prázdnik >>

Pozvánka na koncert a výstavu >>

 

Medzinárodná vedecká konferencia

7. - 8. októbra 2019 v Nitre, sa bude konať medzinárodná vedecká konferencia:

"Hľadanie paralel medzi etickými hodnotami v Byzancii a súčasným európskym hodnotovým kontextom"

 

Viac o Programe >>

Pozvánka na chrámový sviatok

Pravoslávna cirkevná obec v Trnave, Vás srdečne pozýva na chrámový sviatok pri príležitosti sviatku Sv. Trojice

Nedeľa 16. júna 2019 - 10:00 Liturgia sv. Jána Zlatoústeho

- po liturgii krestný chod a posvätenie slávskeho koláča

Duchovný príhovor na pravoslávnu Veľkú noc

Nedeľa 28.4.2019, STV Dvojka, 19:40 - Otec Jozef Haverčák, pravoslávny kňaz v chráme sv. Rastislava v Bratislave priblíži slávenie a význam Paschy (Veľkej noci).

Piatok 26.4.2019, STV Dvojka, 13:40 - Pôstny príhovor otca Jakuba Jacečka, kňaza Pravoslávnej cirkvi v Holíči o výhodách pôstu nielen pre telo, ale predovšetkým pre dušu človeka.

 

 

Pascha 2019 (Veľkonočné sviatky)

Aktuálne informácie.

Pozvánka na sv. Tajinu pomazania - Jeleopomazanie

Dňa 13.4.2019 o 9:00 hod v sobotu sa uskutoční sv. liturgia spojená s udelením sv. Tajiny Jeleopomazania.

Srdečne Vás pozývame.

Ochridský prológ

Ochridský prológ je veľkolepé dielo sv. Nikolaja Velimiroviča, biskupa Srbskej pravoslávnej cirkvi, významného učenca, teológa, filozofa, génia, ale predovšetkým svätca a askétu, ktorého hlavným životným poslaním bolo priviesť k spáse svoju dušu a duše zvereného duchovného stáda.

bližšie informácie

Pútnický 8 dňový letecký zájazd po južnom Grécku

Pravoslávna cirkevná obec v Topoľčanoch v dňoch 23. – 30. júna 2019 organizuje pútnický 8 dňový letecký zájazd po južnom Grécku.

Prihlásiť sa môžete na adrese: zozulak.jan@gmail.com

Program zájazdu a priebežné informácie TU >>

Fotografie s trasou zájazdu TU >>

Slovo o. Jozefa Haverčáka - Pravoslávna Veľká noc

Slovenská televízia (STV 2) - 8. apríla o 9:40 a 19:45, 9. apríla o 9:05 odvysiela Sviatočný príhovor kňaza pravoslávnej cirkvi o. Jozefa Haverčáka, správcu Chrámu sv. Rastislava v Bratislave, k Veľkej noci.

bližšie informácie

Pozvánka na posviacku chrámu v Holíči

Pravoslávna cirkevná obec Holíč srdečne pozýva na slávnostné posvätenie a otvorenie novopostaveného chrámu Počajevskej ikony Matky Božej a sv. Cyrila a Metoda. Posviacka sa uskutoční s Božou pomocou v sobotu 28. apríla a v nedeľu 29. apríla 2018.

bližšie informácie

Pozvánka na pútnický letecký zájazd do Grécka - 25. 5. - 1. 6. 2018

PCO Bratislava, PCO Topoľčany organizuje pútnický zájazd - Putovanie po sv. miestach a pamiatkach Grécka. Pútnický zájazd sa uskutoční v termíne od 25. mája 2018 do 1. júna 2018. V rámci programu navštívime monastiere, hrob sv.Paisija, chrámy a pamätihodnosti byzantskej kultúry Grécka. Sprevádzať bude o. Ján Zozuľak, za účasti o. Jozefa Haverčáka.

bližšie informácie

Nová pravoslávna kniha “Nesvatí Svatí“

Kniha hovorí o každodennom boji nie len mníchov, ale aj laikov na poli duchovnom, ale aj svetskom v oblasti udržania a záchrany monastiera v rokoch tvrdého socializmu. Okrem toho kniha opisuje fragmenty zo života starcov, unikátnych ľudí, ktorých monastier chránil ako svoj najväčší poklad. Tak sa stalo, že v tomto malom provinčnom monastieri sa zachránilo ruské starčestvo.

Odporúčame všetkým, ktorí sa chcú bližšie oboznámiť s duchovnosťou ruských monastierov a dozvedieť sa viac o veľkej duchovnej sile ruského človeka, ktorého nepokorila ani mohutná sila ateistického Sovietskeho zväzu.

Bola preložená z ruského orginálu a celkový počet výtlačkov v ruštine presiahol 2 milióny kusov. Okrem toho vyšla kniha v angličtine, francúžštine, taliančine, poľštine, srbčtine, gréčtine a fínštine. Teraz je kniha dostupná aj u nás, keďže vyšla v českom preklade.

Kniha sa dá objednať na: http://www.duchovne-knihy.sk

Pozvánka na chrámový sviatok svätého Arsénia Kappadockého

Pravoslávna cirkevná obec Topoľčany Vás pozýva na chrámový sviatok svätého Arsénia Kappadockého, dňa 12. novembra 2017.

Svätá liturgia sa bude konať pri ostatkoch (moščach) svätého Arsénia o 10:00 hodine v kaplnke svätých Arsénia Kappadockého a Paisija Svätohorského. Zavŕšením svätej liturgie bude svätá Eucharistia. Po svätej liturgii sa uskutoční duchovná beseda o Svätej Hore Atos.

Bližšie informácie: http://www.pravoslavie-topolcany.sk

Chrámový sviatok sv. Rastislava

Pravoslávna cirkevná obec Bratislava Vás pozýva na chrámový sviatok sv. Rastislava, ktorý sa uskutoční 29.10.2017 v chráme sv. Rastislava o 10.00 hod.

Sv. archijerejská liturgia

Jeho Blaženosť arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav bude slúžiť Sv. archijerejskú liturgiu, dňa 10. 10. 2017 o 9.30 hod. Na liturgii sa zúčastnia aj hostia, vystúpi pravoslávny chór z Moskvy.

Chrám sv. Rastislava

Prečítajte si aktuálne informácie o našom chráme.
bližšie informácie