Aktuality - Pravoslávna cirkevná obec Bratislava
PRAVOSLÁVNA CIRKEVNÁ OBEC Bratislava
Aktuality
SK | RUS
Od 1. januára 2023 budú pravoslávne bohoslužby v Bratislave každý deň! 

Od 1. januára 2023 bude pravoslávna modlitba v Bratislave ešte silnejšia. 

Každý deň budú mať veriaci možnosť zúčastniť sa Liturgie , ale v poobedňajších hodinách aj Večerní, ktoré budú tiež každý deň. 

Chrám sv. Rastislava. Časy sú priebežne naplánované takto: 

1. Liturgia počas týždňa: 8.00
2. Liturgia počas týždňa ak je sviatok: 9.00
3. Liturgia v sobotu: 9.30
4. Liturgia v nedeľu: 10.00
5. Večerňa počas týždňa: 17.00
6. Vsenočné bdenie v sobotu: 17.00
7. Večerňa v nedeľu: 16.00

С 1 января 2023 года в Братиславе православные богослужения будут проходить  каждый день!

С 1 января 2023 года православная молитва в Братиславе станет еще сильнее. Каждый день верующие будут иметь возможность присутствовать на Божественной Литургии и на Вечерне, которая также будет каждый день.

Церковь Святого Растислава. Время постоянно расписано следующим образом:

1. Литургия в течение недели: 8.00
2. Литургия в течение недели, если это праздничный день: 9.00
3. Литургия в субботу: 9.30
4. Литургия в воскресенье: 10.00
5. Вечерня в течение недели: 5.00 вечера.
6. Всенощное бдение в субботу: 5.00 вечера.
7. Вечерня в воскресенье: 4.00 вечeра.

Pravoslávne Bohoslužby na sviatok Roždestva Isusa Christa v Bratislave 7.1.2023

Pre všetkých veriacich z Bratislavy a okolia máme potešiteľnú správu, že sviatok Roždestva sa bude oslavovať v oboch bratislavských pravoslávnych chrámoch a to v chráme sv. Rastislava (nový chrám, Tomášikova 34, Ružinov) a v chráme sv. Nikolaja (starý chrám, Mikulášska 5A, Staré mesto, pod hradom). 

K tomuto kroku pristupujeme z kapacitných dôvodov, nakoľko pri veľkých sviatkoch už kapacita nového chrámu nepostačuje.    

V starom chráme tak okrem pravidelných bohoslužieb, ktoré sa v ňom konajú bude možnosť osláviť aj prekrásne Sviatky Roždestva. Ako je však známe v starom chráme (sv. Nikolaja) nie je kúrenie a preto je potrebné sa náležite obliecť. Parkovanie je bezplatné na priľahlých uliciach Zochova, Zámocká. Platené parkovisko je v garáži pod hradom. Upozorňujeme, že priamo pod chrámom (ulica Židovská) nie je možné parkovať nakoľko ide o pešiu zónu.

Pozvánka na prázdnik sv. Nikolaja v chráme sv. Nikolaja v Bratislave, dňa 19. decembra 2022

Dňa 19. decembra 2022 bude liturgia na počesť sviatku sv. Nikolaja, ktorému je zasvätený pôvodný pravoslávny chrám pod hradom. Okrem pravidelných bohoslužieb, ktoré sa v chráme konajú, tak budú môcť veriaci navštíviť tento chrám aj v daný deň.  

Program bohoslužieb:
09.00  - Liturgia
10.30 - Obchod okolo chrámu
- po ukončení malé pohostenie

Chrám bude počas dňa otvorený,  aby sa mohli prísť veriaci pomodliť k sv. Nikolajovi aj neskôr.

Práve Vyšiel pravoslávny cirkevný kalendár na rok 2023 s názvom: Pravoslávny karpatoruský kalendár na 2023. rok

Kalendár, má 96 strán. Je spracovaný hlavne pre potreby Rusínov, ale aj všetkých tých, ktorý sa riadia juliánskym kalendáriom.

Obsahuje julianske kalendárium ( starý štýl ) písané v cyrilike, tak ako ho používali naši predkovia. Nájdete v ňom aj informácie o sviatkoch, pôstoch a voľniciach v roku 2023.

Duchovné články si môžete prečítať v jazykoch: rusínčine, slovenčine, ruštine, ukrajinčine a zemplínskom nárečí. Väčšina z nich je písaná latinkou, ale aj cyrilikou.

Tento ročník kalendára je venovaný hlavne 100 výročiu založenia monastiera v Ladomirovej. Monastier v Ladomírovej významnou mierou pomohol pri obnovení duchovného života. Založili ho mnísi, ktorí unikali pred boľševickým prenasledovaním a na Slovensku našli dôstojné a prívetivé zázemie. Články v kalendári sa venujú duchovným osobnostiam ako je napríklad archimandrita Vitalij, zakladateľ monastiera, vladyka Lavr ( Škurla ), ktorý sa neskôr stal najvyšším predstaviteľom RPC cirkvi v zahraničí,o. Sergej Četverikov ( mních, pôsobil a je pochovaný v Bratislave ) , o. Ignatij Čokina alebo o. Peter Cuper. Ďalej prináša zaujmavé čítanie a články, ktoré sa venujú histórii a prínosu monastiera.

Kalendár nadväzuje na Karpatoruský kalendár na 2022.rok, ktorý bol celý vypredaný. Preto vám odporúčame objednať si ho čo najskôr

Bližšie info: https://www.duchovne-knihy.sk/p/500/pravoslavny-karpatorusky-kalendar-na-2023-rok

Vyšiel Pravoslávny kalendár s ikonami na každý deň roka 2023

Nástenný, plne farebný kalendár s ikonami na každý deň roka 2023 s juliánskym pravoslávnym kalendáriom v cyrilike.

Anotácia: Novinka na slovenskom trhu cirkevných kalendárov. Tento nástenný kalendár na rok 2023 je výnimočný tým, že obsahuje ikony svätých alebo sviatkov na každý deň podľa juliánskeho pravoslávneho kalendária. Sú v ňom farebne vyznačené cirkevné aj štátne sviatky, pôstne dni, zádušné soboty a ďalšie informácie cirkevného roka. Na každej strane sú aj tropáre veľkých sviatkov v cirkevnoslovanskom písme a jazyku. Prázdne miesta na niektorých stranách sú vyplnené fotografiami pravoslávneho chrámu v Osadnom podľa aktuálneho ročného obdobia. Je vytlačený obojstranne, takže zároveň šetrí papier a životné prostredie. Môže byť elegantným doplnkom na stene každého veriaceho kresťana, ktorý sa riadi juliánskym kalendárom. Vydanie kalendára požehnal Jeho Blaženosť Rastislav, arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska. 

Bližšie informácie: www.duchovne-knihy.sk/pravoslavny-kalendar-s-ikonami

Chrám sv. Rastislava

Prečítajte si aktuálne informácie o našom chráme.
bližšie informácie