Dňa 28.11.2020 vo veku 91 rokov odišiel k Hospodu Bohu igumen monastiera sv. Jána Ruského v Pefkochori na Chalkidiki, starec Timoteos. - Pravoslávna cirkevná obec Bratislava
PRAVOSLÁVNA CIRKEVNÁ OBEC Bratislava
Dňa 28.11.2020 vo veku 91 rokov odišiel k Hospodu Bohu igumen monastiera sv. Jána Ruského v Pefkochori na Chalkidiki, starec Timoteos.
SK | RUS
 
Dňa 28.11.2020 vo veku 91 rokov odišiel k Hospodu Bohu igumen monastiera sv. Jána Ruského v Pefkochori na Chalkidiki, starec Timoteos.

Osobnosť gréckeho pravoslávia je zviazaná aj so Slovenskom a našou cirkvou, keďže v monastieri pôsobia aj štyria monasi zo Slovenska a Čiech. Starec Timoteos založil monastier v česť sv. Jána Ruského (sviatok 27. mája). V monastieri sa nachádza aj časť sv. moščí sv. Jána Ruského, ktorého sv. ostatky sú uložené v Prokopi, Evia, odkiaľ pochádzal aj starec.

Starec vynikal svojou pokorou a láskou, pracovitosťou a bystrým umom až do svojho vysokého veku, aj napriek dlhodobým zdravotným problémom. Bol pre mnohých zdrojom nádeje a potešenia. Po príchode z ostrova Evia slúžil starec na polostrove Chalkidiki, kde strávil 60 rokov. Bol v spojení so sv. Paisijom a sv. Jakovom, ktorí starca duchovne podporovali a radili mu aj v súvislosti so založením monastiera.

Vičnaja pamjať geronda

www.youtube.com (časť 1)

https://youtu.be (časť 2)

https://youtu.be (časť 3)

www.youtube.com (časť 4)

Zdroj: www.pravoslavni.sk

Chrám sv. Rastislava

Prečítajte si aktuálne informácie o našom chráme.
bližšie informácie